چهارشنبه، شهریور ۳۰، ۱۳۹۰

عملیات قرش بده توسط بانک مرکزی آمریکا!

در حالی که تمام اقتصاد دانان از کش پیدا کردن مشکلات اقتصادی آمریکا به سطوح آمده اند . بانک فدرال ایالات متحده در حال رو کردن آخرین مدل از ترفندهایی است که در آستین داره.
حالا سوال اینه که کی قرار قر بده ؟!  البته اصل ماجرا ربطی به قر دادن نداره ولی یک جورای هم داره ... در حقیقت دفعه ای که از این روش در دهه شصت برای پایین آوردن بهره برای کمک به اقتصاد اون موقع استفاده شد یک رقص جدید که همون Twist یا قرش بده خودمون بود تازه شروع شد و نکته جالبش این بود که تا قبل از این زن و مرد در تمام مدلهای رقص باید به هم میچسبیند ولی وقتی که قرار شد قر بدند احتمالا چون نمیشد به هم چسبیده قر داد زن و مرد از هم جدا شدند ( اسلام دنیا را فتح کرد ) ... و این نقطه عطف و همزمانی اون با این روی داد باعث شد که اقتصاد دانان این دو نقطه عطف رو به هم وصل کنند و قرش بدهند 


این عملیات  وسیله ای  است در دست بانک مرکزی که بتونه بهره اوراق قرضه بلند مدت رو کمی پایین بیارن ( البته من شخصه روش مموتی رو میپسندم که بهره را یا اختیاری پایین میاره یا به زور٫ اونم یهو ۱۰ درصد ) به این ترتیب که بانک مرکزی بخشی از اوراق قرضه کوتاه مدت خودش رو میفروشه و به جای اونها اوراق قرضه بلند مدت خودش رو میخره ٫ توجه کنید که خرید اوراق قرضه خود دولت توسط خودش یکی از روشهای کنترل بهره در تمام دنیاست ٫ کل این عملیات باعث میشه که مثلا بهره فعلی از ۳.۵ ٪ به ۳.۴۹٪ برسه و خریدن خانه که معمولا از وامهای بلند مدت استفاده میکنه تقویت بشده . 

Twist dance on Youtube 

هیچ نظری موجود نیست:

visitor stats